Çevir, Yeşersin!

Kadriye Yüksel

Mehmet Selim Dönmez

Anadolu Üniversitesi
Dijital Kampanya

Biz, doğanın olağan döngüsünün devam etmesi için insanların da bir şey yapması gerektiğini düşünen üç arkadaşız. Bu düşüncemizi gerçekleştirmek için ilk adımı Çevir, Yeşersin! projesiyle birlikte atmaya karar verdik. Proje ile birlikte gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakmayı hedefliyor ve bu hedefe ulaşırken bireylerin okuma alışkanlıklarının çevreci bir harekete dönüşmesini sağlamak istiyoruz.

Projemiz sayesinde, okuduğunuz kitaplar ile doğaya fidan kazandırmakla kalmıyor; bunun yanında karbon ayak izinizi de azaltmış oluyorsunuz. Sizlerin çevirdiği sayfalarla dikeceğimiz fidanlar ile ülkemizdeki ortalama karbon ayak izimizi azaltmaya katkıda bulunuyoruz.

17 ağaç kesilerek 1 ton kağıt elde ediliyor ve ortalama 300gr ağırlığında bir kitap için 0,0051 ağaç kesiliyor. Bu oran ortalama her 196 kitap için 1 ağacın kesildiğini gösteriyor. 2019 yılında Türkiye’de 61.512 kitap basıldı (TÜİK Sayı: 33623). Bu da demektir ki, 2019 yılında sadece ülkemizde basılan kitaplar için yaklaşık olarak 313 ağaç kesildi.

Bizler elimizdeki imkanlarla başlattığımız bu proje ile sizlerin okuyacağı kitaplar için fidanları doğayla buluşturmayı hedefliyoruz. Toplamda her 1.000 sayfa için 1 fidanı toprakla buluşturacak ve doğadan aldığımızı tekrar doğaya kazandırmış olacağız. Fidanlarımızı henüz bir ağaçlandırma sahasında toplu dikimlere başlamadığımız için projeye gönül verenlerin desteği ile birlikte Adana, Ankara, Bitlis, Malatya ve Van’da doğa ile buluşturuyoruz. Ağaçlandırma alanlarımızın artması için işbirliklerimizi sürdürmek ve ağımızı genişletmek için çabalıyoruz.

Sayfalar çevrilsin, Dünya yeşersin!

Dijital Kampanya